Educational Articles

Τα Αγγλικά δεν θέλουν κόπο, θέλουν τρόπο!

Μήπως τα αγγλικά είναι ένα βάσανο και αγγαρεία για το παιδί σας;

Μήπως ταλαιπωρείται με το διάβασμα στο σπίτι;

Μήπως δυσκολεύεται, θυμάται όσα έχει μάθει;

Μέσα από πολύχρονη πείρα και έρευνα έχουμε αναπτύξει μια μοναδική μέθοδο στην εκμάθηση της Αγγλικής γλώσσας, η οποία ενισχύει σημαντικά την μνήμη. Η βασική μας αρχή είναι ότι η μέθοδος μας ενεργοποιεί και τα δυο ημισφαίρια του εγκεφάλου, το οποίο βοηθά το ανθρώπινο μυαλό να μαθαίνει και να ανακαλεί χωρίς κόπο τις πληροφορίες που του παρουσιάζονται.

Συνεπώς:

• έχουμε κάνει το μάθημα των αγγλικών διασκεδαστικό, εύκολο και κατανοητό

• τα παιδιά μαθαίνουν το λεξιλόγιο και τη γραμματική σε πολύ λιγότερο χρόνο

• συγκρατούν στη μνήμη τους ότι μαθαίνουν χωρίς κόπο.

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ (INTERACTIVE BOARDS)

Η τελευταία λέξη της τεχνολογίας τώρα και στην τάξη.

Από την κιμωλία στην τεχνολογία.

Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας είναι εξοπλισμένες με διαδραστικούς πίνακες που επιτρέπουν στο μαθητή να συμμετέχει ενεργά. Οι απεριόριστες δυνατότητες που προσφέρουν οι διαδραστικοί πίνακες σε συνδυασμό με την μέθοδο μας, έχουν κάνουν ακόμη πιο αποτελεσματική την εκμάθηση της γλώσσας και την ενίσχυση της μνήμης.

ΟΙ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚOI ΠIΝΑΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑIΔΕΥΣΗ

Οι διαδραστικοί πίνακες έκαναν την πρώτη εμφάνιση τους στον χώρο της εκπαίδευσης της Αγγλίας μόλις το 2007. Ως αποτέλεσμα της καταπληκτικής παιδαγωγικής επίδρασης που είχαν οι διαδραστικοί πίνακες στην εκπαίδευση, η αγορά διαδραστικών πινάκων ξεπέρασε σε τζίρο το 1 εκατομμύριο δολάρια το 2008.Σύμφωνα με σχετική έρευνα, το ένα έβδομο των σχολικών αιθουσών του πλανήτη θα διαθέτει κάποιο διαδραστικό πίνακα μέχρι το 2012.

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ

Έρευνα που πραγματοποιήθηκε στην Αγγλία από εκπαιδευτικό & τεχνολογικό οργανισμό έδωσε τα ακόλουθα στοιχεία:

Αύξηση αυτοπεποίθησης, ενθουσιασμού και ενδιαφέροντος

Περισσότερες ευκαιρίες για συμμετοχή και συνεργασία

Ανάπτυξη κοινωνικών και προσωπικών δεξιοτήτων

Λιγότερες σημειώσεις μέσα στην τάξη

Αυξημένη ανταπόκριση και δυνατότητα αφομοίωσης σύνθετων εννοιών

Eνεργοποιεί όλες τις αισθήσεις, το οποίο διευκολύνει όλα τα στυλ μαθήσεως   (Ακουστικό, Οπτικό, Κιναισθητικό)

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το πιο κάτω ενημερωτικό video clip

Σύμφωνα με τις νέες εξελίξεις στο χώρο της εκπαίδευσης, το Υπουργείο Παιδείας έχει αποφασίσει να εντάξει το μάθημα των Αγγλικών στην ύλη της 1ης δημοτικού από τον Σεπτέμβριο 2011. Έτσι, το Education First προσφέρει ειδικά προγράμματα αγγλικών για μικρά παιδάκια 1ης και 2ης τάξης δημοτικού.

Τα παιδιά κάνουν τα πρώτα τους βήματα στα αγγλικά ώστε:

• να κάνουν τη πρώτη επαφή με την Αγγλική γλώσσα με παιγνιώδη τρόπο συνδυάζοντας εικόνες, κινήσεις, ήχο και τραγουδάκια ώστε να αγαπήσουν τη γλώσσα

• να αποκτήσουν καλύτερες δεξιότητες στη ανάγνωση και την ορθογραφία

• να έχουν όσο το δυνατό καλύτερη αντίληψη των ήχων

• να αναπτύξουν καλύτερη προφορά

• να αποκτήσουν γερές βάσεις που θα τα διευκολύνει στα μετέπειτα στάδια

ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ CAMBRIDGE

Το φροντιστήριο μας είναι εγκεκριμένο κέντρο προετοιμασίας εξετάσεων του πανεπιστημίου του Cambridge. Επομένως, οι μαθητές μας δίνουν τις εξετάσεις τους σε χώρο που καθορισμένο μόνο για τους μαθητές μας, μέσα σε οικείο τους περιβάλλον και μέσα σε μικρές ομάδες, το οποίο τους προσφέρει σιγουριά και αυτοπεποίθηση.

Οι εξετάσεις είναι εξαιρετικά σημαντικές γιατί βοηθούν τα παιδιά να αποκτήσουν την πείρα που απαιτείται για να έχουν επιτυχημένα αποτελέσματα όταν θα καθίσουν εξετάσεις πιο ψηλών επιπέδων γι’αυτό και είναι υποχρεωτικές για τους μαθητές του ινστιτούτου μας.

Όλα τα επίπεδα συμπεριλαμβάνουν και προφορική εξέταση, η οποία βοηθά απίστευτα τα παιδιά να αποκτήσουν την αυτοπεποίθηση που χρειάζονται  για να πετύχουν σε σημαντικές εξετάσεις αργότερα όπως το IELTS. Οι εξετάσεις είναι διεθνώς αναγνωρισμένες εφ’όσον διεξάγονται από ένα εκ των καλύτερων Αγγλικών πανεπιστημίων, το University of Cambridge.

Thank you!

Your email has been sent successfully.

Websites

www.educationfirst.ac.cy